O plaveckém středisku

Plavecké středisko Zéva, z. s. bylo 01. 06. 2017 založeno a zapsáno ve spolkovém rejstříku, vedeném u Krajského soudu v Hradci králové jako neziskový sportovní spolek.

V rámci své „Hlavní činností“ pořádá pro děti a mládež sportovní plavecké kurzy a zajišťuje plaveckou činnost závodního klubu „E.S.A. H.K“

V doplňkové činnosti se zabývá realizací plavecké výuky pro žáky 1. stupně základních škol v rámci povinné tělesné výchovy a předplaveckou výukou dětí z mateřských škol. Nabízí pestrou řadu různých plaveckých různých aktivit ve vodě pro klienty od nejútlejšího věku jako je „plavání“ kojenců a batolat až po věk seniorský.

 

Historie organizovaného plavání v Hradci Králové

Ve školním roce 1981/82 vzniká v Hradci Králové při TJ Rudá Hvězda „Středisko plavecké výuky“. Tzv. „SPV“ vznikají v tomto roce pod záštitou MŠMT ČSSR po celém území naší republiky. Hlavním úkolem je vybudovat sportovní plavecká zařízení, které se budou věnovat systematické výuce školního plavání a budou se snažit odstranit velkou úmrtnost dětí utopením, z důvodu velké plavecké negramotnosti.

V roce 1989 dochází ke zrušení TJ Rudá Hvězda, HK a „Středisko plavecké výuky“ je na krátký čas převedeno pod TJ Spartak HK. Od nového školního roku se toto zařízení pod názvem „Plavecká škola“ stává součástí MNV HK. V roce 1990 MŠMT ČSR zřizuje „Školské úřady“, Plavecká škola v HK se stává účelovým školským zařízením Školského úřadu HK, prodlouženou tělocvičnou pro výuku plavání školních dětí a je zařazena do sítě škol. Během pár let zanikají i tyto státní organizace „Školské úřady“ a Plavecká škola Zéva, HK opět přechází na krátký čas pod ONV HK. Od roku 2001 se stává školským zařízením „Královéhradeckého kraje“ a je zařazena do rejstříku školských zařízení. Ke dni 31. 08. 2017, se Královéhradecký kraj rozhodl, z pozice zřizovatele, Plaveckou školu Zéva, zrušit.

Dne 01. 06. 2017 zřizují zaměstnanci (instruktoři a trenéři plavání) této Plavecké školy Zéva, nový sportovní spolek „Plavecké středisko Zéva, z.s.“, které pokračuje ve své činnosti výuce plavání dětí a v závodní plavecké činnosti.

 

Historie plavání

Od pradávných dob patřilo plavání k základním pohybovým dovednostem stejně jako chůze, běh, lezení atd. Plavání se vyvinulo jako existenční podmínka života. Člověk plaval tak, že napodoboval pohyby zvířat. Největšího rozmachu dosáhla výuka plavání ve staré Hellas, kde plavání patřilo k nejdůležitějším dovednostem člověka. České dějiny zaznamenávají výuku plavání již v první polovině 19. století. Koncem 19. století byla výuka plavání zařazena do tělesné výchovy nižších škol.

 

Jak vznikalo logo

Logem a symbolem Plaveckého střediska je zéva. Tento ojedinělý chráněný listožábrý živočich žijící v Indickém a Tichém oceánu se vyznačuje obrovskou silou stisku protilehlých lastur. Dorůstá délky jednoho metru a dosahuje hmotnosti kolem 250 kilogramů. Opačné pořadí prvního a posledního písmene Z–A (otočená abeceda) v názvu živočicha připomíná jev, který se při plavání často vyskytuje. Jedná se o plavání tzv. stylem „paní radová“. Lidé se pohybují po hladině bez dovednosti splývání a bez znalostí správného plaveckého dýchání, tzv. „bobbingu“ Stačí málo a z plavce se stává neplavec, který je ohrožen na životě. Jedná se o návrat k výuce pravidelných výdechů do vody a nácviku poloh splývání na zádech a na břichu. Seznámení se s fyzikálními zákony vodního prostředí a s dovedností vznášení se na vodě bez velké fyzické zátěže. Barvy lastury Zévy, vně žlutá a modrá uvnitř, jsou použity na propagačních materiálech PS Zéva. Modrá barva symbolizuje vodu a žlutá slunce v letních měsících, ve kterých se lidé plavání nejčastěji věnují.

 

Právní forma Plaveckého střediska Zéva, z. s.

PS Zéva, z. s. v Hradci Králové je neziskový sportovní spolek. Hospodaří s finančními prostředky, získanými vlastní činností, přijatými za služby od subjektů na základě uzavřených hospodářských smluv o provedení plavecké výuky dle § 733, o obstarání věci a s prostředky získanými od klientů v doplňkové činnosti. Smlouvy jsou uzavírány na podkladě objednávek se základními a mateřskými školami pro daný školní rok. Podle počtu nahlášených žáků, dětí a fakultativních výdajů v daném období stanovuje výkonný výbor spolku finanční kalkulaci nabízených služeb, která je na výroční schůzi všemi přítomnými členy schválena.

Pro sportovní závodní činnost dětí dále žádá o finanční příspěvky z vypsaných dotačních programů. Finanční částky získané především na pronájem bazénových ploch a na ostatní provozní náklady dle stanovených podmínek poskytovatelů v předepsaných termínech vyúčtovává. Dotační programy pro plaveckou činnost jsou vypisovány Magistrátem města HK, KHK, Českým svazem plaveckých sportů, MŠMT ČR na činnost „Můj klub“ atd. Bez těchto dotačních zdrojů by sportovní organizace nemohly zapojit do svých činností velkou část dětí a mládeže. Zapojení dětí do sportovní plavecké činnosti z důvodu vysokých plateb by nebyla pro většinu rodičů dětí přijatelná.

PS Zéva, z.s. tvoří organickou složku školní výchovy a vzdělávání. Vytváří dobré plavecké návyky a dovednosti.  Bez zapojení a realizace plavecké výuky pro žáky 1. st. ZŠ v rámci povinné tělesné výchovy a předplavecké výuky dětí z mateřských škol by se dovednosti plavání během pár let vytratily a vrátila by se plavecká negramotnost, která by opět navýšila počty úmrtí dětí z důvodu utopení. Žáci města a okresu Hradce Králové dochází na plaveckou výuku hrazenou ze státního rozpočtu, ve dvou nebo ve třech po sobě jdoucích ročnících v rozsahu 40 hodin. Projekt rámcového vzdělávání doporučuje docházku do plavecké výuky žákům 3. a 4. ročníků na základě progresivního rozvoje psychické a fyzické zdatnosti, která vede k nejefektivnějšímu a nejekonomičtějšímu vynaložení státních finančních prostředků. Vzhledem k časově omezené a nízké dotaci doporučené MŠMT ČR, jež je pro splnění dovedností stanovené pro výkon „Plavec“ nedostačující, nabízí PS Zéva, z.s. docházku do plavecké výuky ve třech a více plaveckých etapách.

 

 

 

Napsali o nás